Koronawirus zmusił sporą część społeczeństwa do zorganizowania swojego życia na nowo – zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Do rzeczywistości online przeniosła się większość z naszych ludzkich aktywności – od pracy, przez zakupy, po rozrywkę i komunikację z bliskimi.
Wydawałoby się, że świat online nie jest nam obcy, bo przecież od kilkunastu lat pozostaje łatwo dostępny praktycznie dla każdego. A jednak, ostatnie tygodnie okazały się wyzwaniem dla firm, które z różnych przyczyn miały spore braki w zakresie cyfryzacji swoich usług. To był dla większości przedsiębiorstw czas próby. Test na szybkość reakcji i umiejętność szybkiej weryfikacji możliwości, jakie dla funkcjonowania biznesu oferuje świat IT. Pokerowe “sprawdzam”, po którym stało się jasne, jak wielu przedsiębiorców nie odrobiło lekcji z nowych technologii.

W branży IT nadal stabilnie

Z obserwacji Coders Lab wynika, że branża IT pozostaje w obecnej sytuacji jedną z najbardziej stabilnych i dobrze prosperujących. To dziedzina, która przenika bądź uzupełnia wiele biznesów, dając im możliwość przetrwania i dostosowania się do nowej rzeczywistości. Kryzys pokazał, że od nowych technologii nie warto uciekać, a wręcz że właśnie nadszedł czas, żeby się z nimi zaprzyjaźnić.
W ostatnich latach obserwowaliśmy rynek pracownika i rolą działów HR było przyciągnięcie do firmy najlepszych kandydatów. Czy teraz sytuacja się odwróci? Na jakie kompetencje będą zwracały uwagę zatrudniające firmy i na ile znajomość branży IT będzie ważna, a może kluczowa przy wyborze kandydata? I na ile branża IT przeniknie do sektorów, które nie zwracały do tej pory na nią szczególnej uwagi?
To pytania, na które odpowiedź dadzą nam najbliższe miesiące. Natomiast już zdążyliśmy się przekonać, że nowe technologie dla wielu firm staną się jedyną szansą, by prowadzić biznes. Będą też furtką do nowych możliwości i spojrzenia na biznes z innej perspektywy niż dotychczas.

Liczy się technologia

Firmy już przechodzą lub będą (choćby częściowo) przechodziły do świata online. Umiejętność spojrzenia na biznes z perspektywy nowych technologii staje się coraz cenniejsza. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na kompetencje IT w firmie. Chęć zatrudniania specjalistów IT nie zmniejszy się, a może stanie się jeszcze bardziej kluczowa, co również ma duże znaczenie dla branży HR i jest sygnałem, że warto zainwestować w jej znajomość.
Z czego zatem wynika brak podstawowej znajomości technologii u tak wielu specjalistów, również z obszaru HR? Legendy dotyczące trudności w zrozumieniu tej branży funkcjonują do dziś, często zniechęcając do jej poznania.

Nowe kompetencje technologiczne

W Coders Lab pomogliśmy już ponad 5 tys. osób, które nie miały wcześniej do czynienia z branżą IT zdobyć nowy zawód programisty, testera czy UX-owca.  Nasze wieloletnie doświadczenie edukacyjne pokazuje, że prosty sposób mówienia o skomplikowanych tematach daje możliwość zdobycia uporządkowanej wiedzy na temat technologii, narzędzi, metodyk, a także dobrych praktyk w obszarze rozwoju oprogramowania.  Udowadniamy to również szkoląc z sukcesem kolejne zespoły HR z podstaw technologii. Dzięki temu potrafią one trafniej oceniać kompetencje IT i w końcu znaleźć wspólny język z programistą.
Podnoszenie swoich umiejętności cyfrowych i nauka sprawnego poruszania się po branży IT wydaje się w obecnych czasach podwójnie trafionym pomysłem. Pozwala zyskać kompetencje, które mogą okazać się niezwykle cenne w nowej rzeczywistości i które dla wielu osób będą szansą na utrzymanie się w pokryzysowym krajobrazie rynkowym.


Zobacz ofertę Coders Lab w ramach akcji: pomagamyhr.pl/project/coderslab_pl/